TİS talebi güvenceli çalışma

SES Genel Merkezi, toplusözleşme görüşmeleri için işyerlerine kurduğu sandıklardan çıkan taleplerle toplusözleşme masasına gidiyor. Sandıklardan güvenceli çalışma talebi öne çıkarken sağlık emekçileri, performansın kaldırılmasını, temel ücretlerin ve yardımların artırılmasını, nöbet sayısına sınırlama getirilmesini ve yıllık izin sayısının artırılmasını istiyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, örgütlü oldukları 69 ilde kurdukları sandıklardan çıkan sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin taleplerini kamuoyuna açıkladı. Kara, sağlık emekçileri arasında güvenceli çalışma talebinin öne çıktığını vurgulayarak, “Farklı istihdam biçimleri, kaldırılmalı, OHAL KHK’leri iptal edilmeli, güvenlik soruşturmaları ve mülakatlar kaldırılmalı” dedi.

‘YILDA İKİ MAAŞ İKRAMİYE’

Kamu emekçilerinin ücretlerindeki kayıplara ve tüketim maddelerine gelen zamlara dikkat çeken Kara, emekçiler açısından temel ücretin önemli bir talep haline geldiğini söyledi. Kara, performansa dayalı ücretlendirme sisteminin kaldırılmasını ve en düşük temel ücretin yoksulluk sınırı olan 6 bin 750 lira üstünde olacağı şekilde düzenleme yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Kara, “Her türlü ek ödeme emekliliğe yansıtılmalı, maaşlarımızın asgari ücret tutarını aşan kısmı için gelir vergisinin ilk dilimi olan yüzde 15 uygulanmalı, çocuk, aile, giyecek vb yardımlar artırılmalı, yılda iki maaş tutarında ikramiye verilmeli, çalıştırma zorunluluğu doğduğunda nöbet ücretleri saat ücretinin en az iki katı olmalı, gece vardiyasında çalışanlara ücretleri yüzde 50 artırılarak ödenmeli, yılda bir kez 1,5 asgari ücret tutarında tatil ödeneği verilmeli” dedi.

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir