Prof. Osman Erk ile Bursa’da buluştuk

Bu sabah kulağından bir operasyon geçiren gazeteci arkadaşımız Tarkan Abdullahoğlu’nu ziyaret etmek için İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin yolunu tuttum. Bana sevgili dostum Deniz Hançer de eşlik ediyordu. Deniz, iki dakika eski bir haber kaynağı olan “Prof. Dr. Osman Erk’e uğramadan geçmeyelim” dedi. Hocanın odasına girdik.

Prof. Erk, pek çok akademik kitabının yanında ‘Vaka Sunumları ile Acil Metabolik Hastalıklar’ adlı eseriyle de ülke gündemine oturmuş ve 30 yıldır da İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Servisi’nde görev yapan Türk Tıbbı’nın önde gelen isimlerindendir.

Bir de Sözcü Gazetesi’ndeki köşeleri ve olay röportajlarıyla Türkiye gündemini uzun süre meşgul etmişti. Mesela Prof. Erk, en çok karşılaştıkları hastalığın kanser olduğunu ve vakaların artışını düzensiz beslenmeye bağlıyordu. Üstelik son yıllarda moda olan Karatay ve Dukan diyetleriyle kilo vermenin sağlıksız olduğunu belirterek herkesi “Uzak durun” diye uyarmıştı. Yani böylece bir anlamda Prof. Canan Karatay ve Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan’a meydan okuyordu.

Bugünkü sohbetimize kadar onu hep böyle tanıyordum. Sonra konu konuyu açtı. Ve sohbetin benim için en vurucu anı; annemin sağlık sorunuyla ilgili fikir almaya çalışırken Bursalı olduğumu söylemem ile Prof. Erk’in verdiği tepkiydi.

Gözlerindeki o ışıltıyı size şu an kelimelerle anlatmam sanırım imkansız. Ben de şaşkındım. “Bursalı mısınız?’ dedi, “Evet, tabii ki” yanıtını verdim. “Ben de Bursalıyım” deyince bendeki sevinci ve gururu sormayın gitsin. İkimiz de çok mutlu olduk. Ben “Bunu mutlaka herkes duymalı” diyerek modumu değiştirip hemen Prof. Osman Erk ile fotoğraf çektirdim, bir haller-bir pozlar bende tabii.

Üstelik Bursa Erkek Lisesi mezunuymuş. Bir de Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey başta olmak üzere birçok ortak tanıdığımız isimler çıktı. Kentimizin yetiştirdiği değerleri göstermek ve marka isimler üzerinde farkındalık yaratmak için bu sevincimi yazıya dökerek seninle de paylaşmak istedim sevgili okur… Sağlıcakla…

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir