İstanbul bir yunanlıya teslim edilemez

Her kimlik kıymetli, her dil zenginlik, her kültür deryada buluşan cevherdir. Son günlerde Ekrem İmamoğlu’na yönelik ‘Yunan’ iddiasını sürdürenlerin aslında kendi geçmişlerini örtme çabasında olduklarına tanıklık ediyoruz…

Abdullah AĞIRKAN
Abdullah AĞIRKAN

Aslında…

İşin özü sadece birkaç örnekle dahi gerçeğe kavuşmanız mümkün…

Size kısa bir tarihi serüven hazırladım…

Kurtuluş yılları

TBMM Ordusu, Kurtuluş Savaşı’nın son askeri hamlesi olan ve Yunan işgal kuvvetlerini Anadolu’dan söküp atmak maksadıyla Büyük Taarruza hazırlanırken Yunan kuvvetlerinin de İstanbul’u işgal etmeye hazırlandıkları ortaya çıktı. 

İngiliz işgal Komiseri Nevile Henderson, General Hacı Anesti’nin Yunan işgal orduları başkomutanı olması ile beraber İstanbul’a yönelik hazırlıklara başladıklarını, Trakya’daki kuvvetlerini 4 tümene çıkardıklarını ve 31 Temmuzda resmen İtilaf devletlerine verdikleri nota ile İstanbul’u işgal edeceklerini bildirdiğini yazıyor. Bu talebe karşılık İngiltere’nin Akdeniz donanmasını İstanbul’a çağırıldığı, İtilaf devletleri İngiltere, Fransa ve İtalya’nın birlikte Yunanistan’ın bu işgal teşebbüsüne karşı çıktığı ayrıntıları ile anlatılıyor. Hatta İtilaf Kuvvetleri Başkomutanı General Harrington’a İstanbul Hükümeti’nin de Yunanlılara karşı 20 bin kişilik kuvvet vermeyi teklif ettiği bildiriliyor. 

(Genel Kurmay Arşivi)

Ekrem İmamoğlu’nun Dedesinin Bilinmeyen Hikâyesi!

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı iste-ekrem-imamoglu-nun-dedesinin-bilinmeyen-11551695_6221_m.jpg

Mevlüt dedem Kurtuluş Savaşı’nın bir neferi olarak Ankara’da topçu birliğinde görevlendiriliyor. En şanslıları bence Mevlüt dedem. Bunu hayatta kaldığı için söylemiyorum. 1. Viyana Muharebesi’nden sonra 238 yıl boyunca geri çekilen bir askeri gücün nihayet bu çekilmeyi durdurduğu anlara tanık olma şerefini yaşadığı için şanslı görüyorum. Sakarya Meydan Muharebesi’nde Mevlüt dedem de vardı.Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği inançla Türkiye’nin milletçe kurtuluş savaşının neferleri olarak düşmanı yene yene İzmir’e varan Mevlüt dedem bir yandan ülkenin kurtuluşuna mutluluk gözyaşları ile seviniyor öte yandan aynı gözyaşlarını cephedeki arkadaşlarından gencecik yaşta toprağa düşenler için akıtıyordu.

3 Yıl askerlik süresi.

…………………

Recep Tayyip Erdoğan 2004 yılında Gürcistan gezisi sırasında söylediği iddia edilen “Ben de Gürcü’yüm, ailemiz Batum’dan Rize’ye göç etmiş bir Gürcü ailesidir” sözleri hatırlatıldı.

Odatv.com

…………………………..

Bilal Erdoğan’ın 21 günlük askerliği başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, 21 gün bedelli askerlik yapmak üzere Burdur’daki 58’inci Piyade Er Eğitim Alayı nizamiyesine dün saat 17.00’de korumalar eşliğinde gelerek teslim oldu.

Başbakan Erdoğan’ın damadı 21 günlük askerliğini tamamladı

58’inci Piyade Eğitim Komutanlığı’nda 21 gündür asker olan Berat Albayrak, terhis oldu. Albayrak, askere geldiği gibi sessiz bir şekilde ayrılmayı tercih etti. Berat Albayrak, döviz karşılığı bedelli askerliğini bitirdi. Bayramdan önce yemin töreni gerçekleşen Albayrak ve bedelli askerler bugün terhis oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yenikapı’da Enderun Teravihi’nin ardından gerçekleştirdiği konuşmada, yenilenecek İstanbul seçimlerine değinerek, “İstanbul’u Konstantinapol olarak görmek isteyenlere karşı 22 günümüz var” dedi.

….

Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu: “İmamoğlu’nu Yunanistan destekliyor”

Yunanistan CHP’nin adayını destekliyor. Ama bizim vatandaşlarımız milli ve manevi değerlere, vatana, millete ve bayrağa bağlı insanlar da tabii ki kimi destekleyeceğini biliyor”

AKP eski Sinop milletvekili, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar büyük tepki çekti.

Ersoy, yaptığı paylaşımlarında Sinoplu hemşerileriyle tartışmaya girerken, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu için ise, “Yunanlı” ifadesini kullandı.

Sonuçta sizler gerçeği sorgulayıp kimin bu topraklara sevdalı, kimin başka bir diyara ait oluğunu tayin edeceksiniz…

Bu serüvenin notunu vermek size kalmış.

Kurtuluş Savaşı Destanı

…….

Ali Onbaşı bir şimşek hızıyla düşündü

Ve şu türküyü duydu.

‘Dörtnala gelip Uzak Asya’dan

Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

Ve ipek bir halıya benzeyen toprak,

Bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

Yok edin insanın insana kulluğunu bu davet bizim…

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

Ve bir orman gibi kardeşcesine, bu hasret bizim..’

Nazım Hikmet   

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir