‘İlk 10 ekonomi arasına girmeye yakınız’ diyen Erdoğan’a itiraz: Hiç bu kadar uzak olmamıştık!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Kars Barajı açılışında “Türkiye’yi Dünya’nın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız” dedi.

Erdoğan’ın bu sözlerine SÖZCÜ ve KARAR gazetelerinin ekonomi yazarlarından itiraz geldi.

Türkiye’nin 1976’da Süleyman Demirel’in başbakanlığı döneminde dünyanın 17. büyük ekonomisi, Bülent Ecevit’in başbakan olduğu 1979’da ise 16. sıraya yükseldiğini hatırlatan Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, bugün ise 19. sıraya kadar gerilediğini hatırlatarak ““Yakın” kelimesinin sözlük anlamı değişmediyse. İstatistiklere bakıyorum, matematik ile  harmanlıyorum. Tarihte dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokulma hedefine hiç bu kadar uzakolmamıştı Türkiye…” diye yazdı.

Muratoğlu, Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasında girmesi için ne olması gerektiğini ise şöyle özetledi:

Hesaba göre Türkiye 2035 yılına kadar hiç durmadan her yıl yüzde 5 büyürse…

Yetmez!

O da yetmez!

Ülke ekonomilerinin büyüklükleri dolar bazında ölçülüyor ki karışıklık olmasın.

Dolar kuru 2035 yılına kadar hiç artmaz da 6.80 lirada kalırsa…

Öte yandan KARAR yazarı İbrahim Kahveci de, milli gelir hesaplama yönetminin defalarca değiştirilmesine rağmen yine de konulan hedeflerin çok uzağında kalındığını hatırlattığı yazısında, Erdoğan’ın ‘ilk 10 ekonomi arasına girtmeye hiç olmadığımız kadar yakınız” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını şu satırlarla özetledi:

Dünya’nın en büyük ekonomi listesine baktığımızda şu anda 740 milyar dolar ile 18. sıradayız. Arkamızda 715 milyar dolar ile İsviçre ve 605 milyar dolar ile Tayvan geliyor.

Oysa biz 951 milyar dolarlı Hollanda’nın önündeydik. Hatta 1 trilyon 126 milyar dolar gelire ulaşan Endonezya’nın da önündeydik.

Son 10 yılda Dünya liginde 2 basamak geriledik. Ki, 268,6 milyar dolar kağıt üzerinde iki revizyona rağmen.

Şu anda Dünya’nın 10. büyük ekonomisi 1 trilyon 750 milyar dolar ile Rusya ve 11. sırada 1 trilyon 740 milyar dolar ile Kanada geliyor. Biz ise hem dolar bazında geriliyoruz hem de reel bazda yerimizde sayıyoruz.

2013 yılında revize rakamla 950 milyar dolar gelirimiz artık 740 milyar dolar. Kişi başına reel gelirimiz ise sadece yüzde 18,3 artmış görülüyor. Bu artış ise yukarıda verdiğim gibi çalışan sayısı ile uyuşmayan bir sanal artış.

Verilerin uyumsuzluğu ortada. Ama buna rağmen ilerlemiyor, nerede ise geriliyoruz. İyi ama nasıl 10. büyük ekonomiye hiç olmadığı kadar yakınız?

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir