Gürsel Tekin’den Sağlık Bakanına Kritik Soru

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

   Aşağıdaki yazılı sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. 29.03.2020

Gürsel TEKİN

 İstanbul Milletvekili

Türkiye’de koronavirüstestinin uygulama şekli ve fiyatları merak konusu olmaya devam ediyor. Bildiğimiz kadarıyla koronavirüs testleri sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş sağlık kurumlarında yapıldığı yönündeydi.Ama gördük ki ülkemizde ücreti karşılığı koronavirüs testi yapan özel laboratuvarların dışındaşimdi de testler evde yapılmaya başlandı.

Pandemiyle ilgili bütün süreçler kamunun elinde ve ücretsiz olarak yapılıyor olmalıydı. Vatandaşkoronavirüs testine ulaşabilmek için saatlerce hastane önlerinde kuyrukta beklerken, iktidara yakın isimlerin, parası olanların evlerinde test yaptırıyor olmaları makul karşılanabilecek bir durum değildir. Öteki türlü, kamuoyunda parası olan bu testi yaptıracak, olmayan yaptıramayacak algısı oluşacaktır.

Bu bağlamda;

  1. Türkiye’de isteyen herkes evinde koronavirüs kitiyle test yapabiliyor mu?
  2. Bu kitler kişiye özel olarak satılabiliyor mu?
  3. Test kitlerinin uluslararası e- ticaret yapan firmalar aracılığıyla satışa sunulduğu ve bu tür siteler üzerinden kitlerin rahatlıkla temin edilebildiği bilgisi doğru mudur?
  4. Hastane önlerinde saatlerce test kuyruğunda bekleyen vatandaşlarımız varken, konforlarını bozmadan Koronavirüs testini evinde yaptıran ve bunu ifşa edenler hakkında ne gibi yaptırımlar almayı düşünüyorsunuz?
Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir