Gürsel Tekin: Erdoğan Ülkeyi Kısırlaştırıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Erdoğan’ın Türkiye’nin “kısırlaştırılmaya” çalışıldığını iddia ettiği sözlerine tepki gösterdi. Tekin, “Komplo teorisi kurmaya gerek yok. Neden belli. İktidarınız döneminde yaşanan ekonomik ve sosyal bozulmalar yüzünden halkımız çocuk yapmaktan kaçınıyor” dedi.

Ülkemizde ki bebek ekonomisinin yıllık cirosunun 9 milyar TL civarında olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “yeni doğan bebeklerin aylık bakım masrafları ortalama 600 lirayı buluyor. En büyük gider kalemi ise bebek bezi. Pırlantadan vergi almayan Erdoğan,  bebek bezinden, mamasından yüzde 18 KDV almayı biliyor. Bu oran ivedilikle yüzde 1 e düşürülmelidir” dedi.

Tekin, “İktidarınız insanların umudunu yok ettiği için halkımız geleceğe güvenle bakmıyor, çocuk yapmıyor” şeklinde konuştu.

“MESELE KANAL İSTANBUL’DAN ÇOK DAHA ÖNEMLİ”

Bu iktidar dönemin de halkımız giderek mutsuzlaşıyor da. Mutsuzluk oranının istikrarlı bir şekilde arttığını dile getiren Gürsel Tekin, “2018 yılında 30 binden fazla kişi yurttaşlıktan çıktı. 2018 yılı mutsuzluk oranı ile 2012 yılını karşılaştırdığımız zaman doğurganlık oranının neden düştüğünü çok daha iyi anlayabiliriz. İktidar doğurganlık oranının artmasını istiyorsa bir an önce bu soruna çözüm bulmalıdır. Bu mesele Kanal İstanbul yapımından çok daha önemli çok daha acildir” ifade etti.

Tekin, “2002 yılında 2,17 olan toplum doğurganlık hızı 17 yılda her yıl düşerek 1,99 seviyesine geriledi. Nüfus artışına rağmen, 2014 yılında 1 milyon 350 bin canlı bebek yaşama merhaba derken 2018 yılında doğan bebek sayısı sadece 1 milyon 248 bin. Urfa 4,13 doğurganlık oranı ile seviyeyi üstte tutuyor. Urfa olmasa doğurganlık oranı nüfus yenilenme oranının da altında kalacak. En önemli sebep iktidarın toplumun tamamını karamsarlığa ve umutsuzluğa iten politikalarıdır. 17 yıldır ülkenin ekonomik, siyasi ve sosyal dinamiklerine saldıran, her alanda kriz çıkartan iktidar yüzünden nüfus artışı da geriledi. Sn. Erdoğan “Bizi kısırlaştırmaya çalışıyorlar” diye kürsüden komplo teorileri boca etmesin. İyi yönetilen, bolluk, bereket ve umudun olduğu bir ülkede elbette nüfus artışı olur. İktidarınız insanların umudunu yok ettiği için halkımız geleceğe güvenle bakmıyor, çocuk yapmıyor” dedi.

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir