Demokrasiye Darbe

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili düşüncem

SÜLEYMAN KILIÇ

Halkın seçme ve seçilme hakkı bir kez daha yok sayıldı, bir kez daha “seçimle gelen seçimle gitmedi”.

Dört ay önce halkın sandığa giderek seçtiği Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması, Bugün dillerinde hiç düşürmedikleri demokrasiye, adalete, seçme ve seçilme hakkına yönelik yeni bir 12 Eylül darbesi olarak tarihe geçecekler.

Yoksul, emekçi halkın kaynaklarını belediye binalarında kendilerine küçük saraylar inşa etmek için harcayan Cumhur ittifakı 31 Mart 2019’da halkın oylarıyla sandığa gömülmüştür, ancak 19 Ağustos 2019’da İçişleri Bakanlığı atamasıyla yeniden yönetime getirilmiştir.

Dört ay önce aday olanların yasal hukuki bir engel bulunmayan ve halkın ezici bir çoğunlukla seçtiği belediye başkanlarının, herhangi bir yargı kararına dahi dayanmadan bir gecede görevden alınabildiği bir ülkede, halkın hiçbir hakkı güvence altında olmadığı ortadadır.

OHAL döneminde de yüze yakın belediyelere kayyum atanmış, bu belediyelerde çalışan DİSK/Genel-İş üyesi 3 bine yakın işçiler haksız-hukuksuz bir biçimde işlerinden atılmışdır. Halkın iradesine karşı atanan kayyumlar, Çalışan işçilerin iradesi üzerine de baskı kurmayı, yandaş sendikalara geçirmeyi görevleri bilmişlerdir. Haksız hukuksuz biçimde işten atılan işçilerin mağduriyetleri giderilmezken yeni hukuksuzlukların yaratılması, halkın seçme ve seçilme hakkına, çalışan işçilerin işine ekmeğine el uzatılması doğru değildir,kabul edilemez.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden itibaren, seçme ve seçilme hakkına yönelik 12 Eylül Darbesini aratmayan müdahalelerin hiç kimseye bir faydası olmayacaktır. Seçimle gelenler, seçimle gitmelidir.

Halkın seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak girişimlere karşı, Ülkemizi, geleceğini, demokrasiyi, adaleti ve toplumsal barışı savunmak insan olarak hepimizin görevidir.

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir