CHP’ye üye olma şartı yenileniyor

Parti İçi Eğitim Yönetmeliği’nin değişen parti tüzüğü ve değişen siyasetin gereklerine uygun olarak güncellenmesi amaçlanıyor.

 Yönetmelik taslağına göre; temel siyasi eğitim programını tamamlamayanlar yeni üye olarak kaydedilemeyecek.

CHP’ye üyelik başvurusunda bulunanların temel siyasi eğitimleri, başvuru yaptıkları il başkanlığının ilk talebinden itibaren bir ay içinde gerçekleştirilecek.

CHP PM kaynağımız yerelden gelen bazı olumsuz durumları daha sistemli çözümler üretmek için merkezi ve yerel koordineli şekilde çalışacak dedi…

CHP AKILLI KART’ GELİYOR

Yeni uygulama çerçevesinde, 1 milyon 217 bin kayıtlı üyenin tamamının üye kartları yenilenecek. Partinin üyelerinin faaliyetlerini anında denetlemek için barkodlu akıllı üyelik kartları tüm üyelere dağıtılacak. Üyeler, barkodlu kartları genel merkeze entegre bir sisteme okutarak aktif üyelik sistemine giriş yapacak.

5 KRİTER BELİRLENDİ

Üyelerin örgüt faaliyetlerine katılımını ve partiye bağlılığını artırmak amacıyla, aktif üye olabilmek için genel merkez tarafından belirlenen 5 kriterden en az 3’ünü yerine getirme şartı aranacak.

Bu 5 kriter şöyle:

1- Üye, iletişim bilgilerini, yeni sisteme işletip aktif hale getirecek.

2- Parti aidatını düzenli ödeyecek.

3- Eğitim faaliyetlerine katılacak. Katılmazsa bu durum yeni sistemle anında tespit edilecek.

4- İhtiyaç durumunda seçimlerde sandık kurulu üyesi olacak.

5- Seçim çalışmasına aktif katılıp katılmadığı değerlendirilecek.

En az 3 kriteri yerine getirmeyen üye, sistem tarafından pasif üye olarak tanımlanacak. Partinin mitinglerinde, eğitim ve saha çalışmalarında önceden görevlendirilmiş alan sorumluları, barkod okuyucu bulunduracak. Üyeler akıllı kartlarını okutarak etkinliğe katıldıklarını kayıt altına aldıracak. Sisteme giriş yapıldığı anda, genel merkezde o üyenin aktiviteleri otomatik olarak kayda girecek. Yeni sistem sadece partinin aktif ve pasif üyelerini belirlemek için kullanılmayacak.

YOKLAMA ALACAKLAR

Akıllı kartlar sayesinde, ücretsiz olarak 81 il teşkilatıyla mesajlaşma ve haberleşme imkânı sağlanacak. Bu sistem sayesinde, istendiği anda parti içindeki sistem üzerinden eğilim yoklaması ve anket yapılabilecek. Yeni üye kayıt sistemi aynı zamanda partilerin üyelerinin kayıtlarının tutulduğu Yargıtay ile uyumlu olacak. Eski sistemde olmayan otomatik parti üyelik sorgulama, yeni sistemde kişi vatandaşlık numarasını girdiği anda yapılabilecek. Bu sayede başka parti üyeliği varsa sistem uyaracak ve diğer partiden istifa etmeden üyeliğine izin verilmeyecek.

PASİF ÜYEYE OY HAKKI YOK

Yeni sistem sayesinde, pasif üyelerin partideki eğilim ve önseçim oylamalarına katılması engellenecek. Karar mekanizmalarına yönelik oylamalara sadece aktif üyeler katılabilecek.

Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir