CHP’li Adıgüzel’den YSK ya soru

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını saygılarımla arz ederim.

Onursal ADIGÜZEL

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ                                                                                                                                            

Geçtiğimiz hafta Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştirdiği ve bu ziyaret kapsamında YSK ile Rusya Federasyonu Merkezi Seçim Komisyonu arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi için ortak protokol imzalandığına yönelik haberler medyada yer bulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçiliği’nin resmi sosyal medya hesaplarından yapılan duyuruda, Türkiye adına YSK Başkanı Sadi Güven’in, Rusya Federasyonu adına ise Ella Aleksandrovna Pamfilova’nın protokele imza attıkları belirtilmiştir. Törende YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürü Ayhan Okurer ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın da hazır bulunduğu ifade edilmiştir. Ancak protokolün kapsam ve içeriği konusunda kamuoyu yeterince bilgilendirilmemiştir.

Bu kapsamda;

  1. İmzalanan protokolün kapsamı nedir? Protokolün detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?
  2. Böyle bir protokole ihtiyaç duyulma gerekçesi nedir? Protokole ilişkin herhangi bir bitiş tarihi ya da süre sınırı mevcut mudur?
  3. Öngörülen işbirliği ve planlanan çalışmaların detayları nelerdir?
  4. Protokole dahil olan başka ülkeler var mıdır? Varsa bu ülkeler hangileridir?
  5. Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiğine yönelik tartışmaların hala gündemde ve sıcak olduğu düşünüldüğünde, imzalanan bu protokolün kamuoyunda herhangi bir endişe ve şaibe yaratmaması için ne yapılması planlanmaktadır?
Bu Haberi Paylaşın;

Hakkında; ÜLKEDE GÜNDEM

Tüm yazıları; ÜLKEDE GÜNDEM →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir